|

Po doświadczenia z Węgier

W poszukiwaniu źródeł inspiracji do rozwoju działalności prowadzonych na terenach wiejskich, nasi partnerzy KSOW trafili do Węgier, gdzie podczas wyjazdu studyjnego w dniach 5-12 sierpnia, doświadczyli najciekawszych, najefektywniej działających gospodarstw i miejsc idei, działających w regionie. Zapraszamy do tekstu o tym gdzie i kiedy trafili oraz jakie najważniejsze dla projektu doświadczenia wynieśli z wyjazdu.

Po trafieniu do Budapesztu, w drugim dniu wyjazdu, grupa rozpoczęła realizowanie założeń określonego planu od wizyty w gospodarstwie Bakó Kertészeti Kft. (Szentes), specjalizującym się w bezglebowej uprawie papryki i pomidorów. Cechą wyróżniającą to miejsce w porównaniu do metod powszechnych na naszych ziemiach, jest opieranie gospodarstwa o wykorzystywanie źródeł geotermalnych. O tym opowiadali zebrani na miejscu Bakó Dániel, Alicja Henryka Szőriné Zielinska i Nagygál János, przedstawiając kolejno swoje gospodarstwa, tłumacząc wady i zalety rozwiązań przez nich stosowanych w wykorzystywaniu przyrodniczych zasobów do produkcji żywności.

Trzeciego dnia, grupa trafiła do gospodarstwa Agroperfekt Kft. Székhely, specjalizującego się w uprawie roślin oleistych, tłoczeniem olei na zimno oraz produkcją miodu; dystrybuującego swe produkty przez stronę internetową, miejsca sprzedające lokalną żywność oraz przez własny sklep. Tego dnia, uczestnicy wyjazdu, nie tylko ujrzeli jak wygląda i działa silnie zmechanizowane przedsiębiorstwo o tym profilu, ale i mogli, w kolejnym miejscu, przedyskutować zaobserwowane metody we wspólnym gronie podczas degustacji gulaszu połączonej z prelekcją na temat tradycji tej potrawy oraz sposobami na promocję działalności opierającej się na regionalnym produkcie.

Dzień czwarty rozpoczęła wizyta na targu, gdzie grupa wymieniła doświadczenia oraz poglądy z lokalnymi producentami, starając się znaleźć odpowiedzi na pytania zrodzone w czasie pandemii. Jak wspomina w relacji jedna z osób uczestniczących w wyjeździe:

Czwartego dnia wyruszyliśmy z hotelu bardzo wcześnie, tak aby zdążyć przed zamknięciem Targu przy Zalár utca w Egerze. Po drodze w autokarze przewodniczka opowiedziała nam o tradycji tego typu targów na Węgrzech. Targ w Egerze jest jednym z bardzo nielicznych, otwartych w niedzielę.  Od dawna był przykładem dobrze funkcjonującego targowiska z produktami lokalnymi, sezonowymi z okolicznych gospodarstw, z którego korzystali mieszkańcy ale też turyści. Niestety, jak się okazało, czas pandemii odcisnął na nim piętno. Targowisko nie tętniło tak życiem, jak jeszcze do niedawna. Rozmawialiśmy z wystawcami i mówili, że ze względu na bardzo mały ruch turystyczny, na targ w niedzielę przyjeżdża dużo mniej producentów. Większe targi odbywają się we wtorki i czwartki. Wystawcami są okoliczni rolnicy, drobni przetwórcy, rękodzielnicy.

Kolejnym punktem na mapie tego dnia, było Tisza tavi Okocentrum — centrum turystyczne skupiające w jednym miejscu bogactwa naturalne rzeki i jeziora Cisa wraz z doliną Cisańską. Wizyta w kompleksie potwierdziła przekonanie uczestników o zasadności budowy muzeum rzek jako elementu promocyjnego, turystycznego, a szczególnie — edukacyjnego, tak ze względu na propagowanie postaw proekologicznych, jak i dla zachowania informacji i wiedzy o historii, faunie i florze danej rzeki.

W dniu piątym, na zwiedzanie przez uczestników wyjazdu czekała winnica Patricius — uznane i cenione wśród miłośników wina Tokaj miejsce, zrzeszone w prestiżowym stowarzyszeniu Tokaj Reinessance. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia w obrębie firmy, grupa miała okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami produkcji wina oraz dogłębnie poznać jego historię, z uwzględnieniem charakterystyki regionu.

Ostatni dzień wyjazdu otworzyło spotkanie z zastępcą burmistrza Dr Attilą Ulrichem, który opowieściami o działaniach swego urzędu i powołanym w regionie inkubatorze przedsiębiorczości, zapoczątkował serię rozmów, z takimi osobami jak:

  • Tamás Bárkányi przewodniczącym Samorządu Narodowości Polskiej w Nyíregyháza;
  • Emese Zsel, szefową Biura Paktu projektu Paktu zatrudnienia Nyíregyháza;
  • Eszter Ligetfalvi-Komiszár, lokalnej koordynatorki rozwoju produktów i usług, działania wchodzącego w skład Paktu zatrudnienia, która omówiła dobre praktyki lokalnego programu rozwoju produktów i usług w Nyíregyháza.

Dzień i wyjazd, zakończyła wizyta w największym na Węgrzech, regionalnym Muzeum Wsi, które według relacji partnerów:

...działa od 1979 r. i jest odzwierciedleniem XIX-wiecznego wiejskiego otoczenia, gdzie można dowiedzieć się, jak żyli w tym czasie ubodzy i średnio zamożni chłopi, czym się zajmowali, co jedli, jakie mieli zwyczaje. Muzeum zajmuje obszar 9 hektarów, na których zgromadzono przykłady architektury ludowej regionu, w sumie ok 100 obiektów, a także bogate zbiory wyposażenia, narzędzi, ozdób, sztuki.

Podsumowując, mnogość przeżytych doświadczeń, zaprocentowała zdobyciem wiedzy na temat wielu, szeroko określonych i wartych przeszczepienia na nasz grunt rozwiązań. Wracając do domu, każda z osób przekonana była o skuteczności działania projektu, który poza ogromnym doświadczeniem, przyniósł też zwiększenie kompetencji w zakresie rolnictwa, przetwórstwa spożywczego, budowania marki, promocji i marketingu, wykorzystywania walorów przyrodniczych i zasobów lokalnych do rozwoju turystyki, promocji regionu oraz tworzenia sieci współpracy.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na naszej stronie.