|

Zrównoważone i innowacyjne rozwiązania: „NEB Booster 2.0” ogłasza nabór

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) we współpracy z pięcioma Wspólnotami Wiedzy i Innowacji uruchomił „New European Bauhaus Booster 2.0”. Misją tej inicjatywy jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że Europa przyszłości poprawi naszą jakość życia i będzie bardziej zrównoważona oraz inkluzywna. EIT Digital, EIT Climate-KIC, EIT Food, EIT Manufacturing i EIT Urban Mobility poszukują najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć, które będą wspierać ich rozwój biznesowy i pomogą im stać się międzynarodowymi graczami.

Nowy Europejski Bauhaus (NEB) został uruchomiony przez Komisję Europejską na początku 2021 roku. NEB ma na celu przełożenie Europejskiego Zielonego Ładu na namacalne, pozytywne doświadczenie, w którym wszyscy Europejczycy mogą uczestniczyć i wspólnie się rozwijać. Wspólnota EIT jest przy tym idealnie przygotowana do wspierania wdrażania NEB, ponieważ dzięki niej powstał największy w Europie ekosystem innowacji złożony z ponad dwóch tysięcy partnerów (biznes, badania, edukacja) współpracujących w ponad 60 hubach w całej Europie.


New European Bauhaus Booster 2.0 to szansa dla innowacyjnych przedsięwzięć, przyczyniających się do realizacji neutralnego węglowo, cyfrowego, cyrkularnego i integracyjnego społeczeństwa europejskiego.

Wnioski są otwarte do 13 marca 2023 r.
 


Czym jest nowy europejski Bauhaus?

Łącząc naukę i innowacje ze sztuką i kulturą oraz przyjmując całościowe podejście, nowy europejski Bauhaus stworzy rozwiązania, które będą nie tylko zrównoważone i innowacyjne, ale również dostępne i przystępne cenowo, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich

— komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

Nowy europejski Bauhaus to projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

  • Stanowi most łączący światy nauki, technologii, sztuki i kultury.
  • Zajmuje się wykorzystywaniem ekologicznych i cyfrowych wyzwań przekształcając rzeczywistość w stronę poprawy jakości naszego życia.
  • Jest zaproszeniem do wspólnego rozwiązywania złożonych problemów społecznych poprzez wspólny rozwój nowych idei wraz z ekspertami i/lub interesariuszami (takimi jak klienci, dostawcy itp.).

Łącząc różne środowiska, na przecięciu wielu dyscyplin i w oparciu o uczestnictwo wielopoziomowe, Nowy Europejski Bauhaus inspiruje ruch ułatwiający i ukierunkowujący transformację naszych społeczeństw zgodnie z trzema nierozłącznymi wartościami:

  • zrównoważony rozwój — od celów klimatycznych po obieg zamknięty, zerowy poziom emisji zanieczyszczeń i bioróżnorodność;
  • estetyka — poza funkcjonalnością, jakość doznania i styl;
  • włączenie społeczne — od sprzyjania różnorodności, po zapewnienie dostępności i przystępności.

Ciąg dalszy w naszym tekście "Forma podąża za funkcją".

Do składania wniosków zachęcane są firmy rozpoczynające działalność lub prowadzące działalność na dużą skalę, które przyczyniają się do zrównoważonych zmian w miastach, przemyśle, klimacie, żywności, jakości życia. Dwadzieścia najlepszych przedsiębiorstw otrzyma usługi wsparcia akceleracyjnego o łącznej wartości 1 mln euro (50 tys. euro każda). Będą one korzystać z coachingu biznesowego, mentoringu, wsparcia w zakresie internacjonalizacji i pozyskiwania funduszy, a także z dostępu do rozległej sieci najbardziej prominentnej społeczności innowacyjnej w Europie.

Wnioskodawcy muszą wykazać społeczny i ekonomiczny wpływ swojego rozwiązania oraz sposób, w jaki ucieleśnia ono trzy podstawowe zasady Nowego Europejskiego Bauhausu: zrównoważony rozwój, estetykę i integrację. Inicjatywa NEB Booster 2.0 poszukuje rozwiązań, które odnoszą się do celów klimatycznych, cyrkularności, zerowego zanieczyszczenia, bioróżnorodności, jakości doświadczenia i stylu, waloryzacji różnorodności, dostępności i przystępności.