Sieci LGD - obowiązek czy szansa?
Partner KSOW: Fundacja Idealna Gmina w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Stowarzyszeniem Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica.
Czas trwania projektu: 01.06.2020–31.10.2021
Budżet projektu: 200 688,45 zł
Odbiorcy projektu:
- lokalne grupy działania (LGD),
- regionalne sieci LGD,
- jednostki regionalne KSOW,
- Polska Sieć LGD.
Działania i efekty projektu:
- Przeprowadzenie badania „Uwarunkowania tworzenia i rozwoju sieci LGD oraz ich aktywności w ramach tych sieci”. Celem badań była diagnoza i ocena skuteczności oddziaływania lokalnych grup działania na rozwój obszarów wiejskich, poprzez zwiększoną ich aktywność w ramach sieci LGD — regionalnych i krajowej. Przedmiotem badania były zagadnienia związane z tworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem sieci LGD w Polsce. W raportach znalazły swoje odzwierciedlenie wnioski z badań, dotyczące czynników pozytywnie bądź negatywnie wpływających na funkcjonowanie LGD w ramach sieci wojewódzkich i samego funkcjonowania tych sieci, warunki zwiększające wpływ sieci LGD na wyższą jakość zarządzania procesem wdrażania lokalnych strategii rozwoju, oraz tego, jak działanie sieci wpływa na zwiększenie aktywności mieszkańców i w czym się to przejawia. Zidentyfikowano oczekiwania, potrzeby LGD oraz metody ich działania.
Badanie zrealizowano stosując metody ilościowe i jakościowe:
- wywiad telefoniczny (CATI) skierowany do 200 członków zarządów lub pracowników biur LGD;
- internetowa ankieta kwestionariuszowa (CAWI) skierowana do 16 jednostek regionalnych KSOW;
- kwerenda (desk research) 10 stron internetowych zarządzanych przez sieci regionalne i Polską Sieć LGD;
- cztery zogniskowane wywiady grupowe (FGI) z przedstawicielami LGD należącymi oraz nie należącymi do sieci regionalnych. Badania przeprowadzono w czterech regionach Polski: północno-zachodnim, południowo-zachodnim, południowo-wschodnim i północno-wschodnim, po sześć – dziesięć osób w każdym. Wywiady przeprowadzone zostały z użyciem narzędzia badawczego jakim był scenariusz badania techniką grupowego wywiadu zogniskowanego;
- wywiady pogłębione (IDI) z trzema byłymi prezesami sieci regionalnych oraz z trzema aktualnymi prezesami sieci regionalnych, a także z czterema przedstawicielami jednostek regionalnych KSOW.
Wyniki badania zostały przedstawione na grupie tematycznej ds. podejścia LEADER 02.07.2021 r.
- Wydanie publikacji pt. „Sieci LGD. Regionalna i ponadregionalna współpraca LGD na rzecz rozwoju obszarów wiejskich” w wersji wydrukowanej (280 egzemplarzy) oraz w wersji elektronicznej. Publikacja jest dostępna w bibliotece KSOW, w linku powyżej. Książka zawiera poniżej opisane siedem rozdziałów oraz podsumowanie z rekomendacjami.
- Idea, istota i cele sieciowania LGD w podejściu LEADER,
- Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich w celu tworzenia partnerstw trójsektorowych,
- Upowszechnianie wiedzy w zakresie planowania rozwoju lokalnego w oparciu o potencjał obszaru,
- Upowszechnianie wiedzy dotyczącej zarządzania projektami z zakresu rozwoju obszarów wiejskich,
- Uwarunkowania tworzenia i funkcjonowania sieci LGD, wspieranie tworzenia sieci LGD przez podnoszenie poziomu wiedzy w tym zakresie,
- Wspieranie tworzenia sieci LGD przez podnoszenie poziomu wiedzy w tym zakresie,
- Wyniki badań przedstawione w ujęciu strukturalnym: motywy przystąpienia do organizacji sieciowych LGD w Polsce; czynniki wpływające na funkcjonowanie LGD w ramach sieci wojewódzkich i funkcjonowanie tych sieci, uczestnictwo LGD w pracach sieci wojewódzkich, oczekiwania wobec organizacji sieciowej, do której ich LGD przynależy, uwarunkowania wpływu sieci LGD na wyższą jakość zarządzania procesem wdrażania lokalnych strategii rozwoju, główne bariery w rozwoju działalności organizacji sieciowych zrzeszających LGD w Polsce, analiza stopnia rozpoznawalności organizacji sieciowych – regionalnych i krajowej.
W podsumowaniu, sformułowano 13 rekomendacji skierowanych do władz sieci LGD i indywidualnych LGD, ich członków, instytucji i organizacji współpracujących i wspierających LGD. Autorzy mają nadzieję, że stwierdzenia i wnioski zostaną zauważone także przez otoczenie administracyjne na wszystkich szczeblach administracji.
Publikacja została również przekazana do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Sieci współpracy są ważnym elementem budowy i funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Przeprowadzone badania wykazały, że sieci LGD tworzą swoisty system społeczny, kulturowy i w pewnym sensie także polityczny. Wywierają znaczący wpływ i współtworzą specyficzną kulturę organizacyjną w organizacjach pozarządowych. Są systemem wymiany informacji, dzielenia się wiedzą, pomocy w interpretacji i analizie dokumentów – szczególnie w procesie wdrażania lokalnych strategii rozwoju, ale są też forum dyskusyjnym m.in. odnośnie wspólnych stanowisk wobec istotnych dla środowisk lokalnych i LGD spraw. Przez sieć często poszukuje się partnerów realizacji wspólnych projektów i dzięki sieci nawiązuje się tę współpracę. Sieci są zatem ważnym ogniwem w budowaniu kapitału intelektualnego LGD i sieci oraz pozycji lidera w środowisku lokalnym.
Więcej o projekcie, pisaliśmy na stronie:
Sieci LGD – obowiązek czy szansa? Poznaj najnowszy raport
Priorytet 6 PROW: Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich
Cele KSOW
Cel 5: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich
Działanie 4: Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania (LGD), w tym zapewnianie pomocy technicznej w zakresie współpracy między terytorialnej i międzynarodowej.
Projekt realizowany w ramach priorytetu 6: Promowanie włączenia społecznego, zmniejszania ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich