Współpraca i dobre praktyki szansą na rozwój obszarów wiejskich

Partner KSOW: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie, Kujawsko-pomorska organizacja turystyczna, Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska”

Czas trwania projektu: 01.08.2020–26.10.2021    

Budżet projektu: 85 836,55 zł 

Odbiorcy projektu:

Osoby pracujące w sektorze agroturystyki i turystyki wiejskiej (zarówno właściciele obiektów, jak i osoby zatrudnione), przedstawiciele LGD, Lokalnych Organizacji Turystycznych, samorządów oraz branży turystycznej, a także osoby zamierzające rozpocząć pracę w w/w sektorze.

Działania i efekty projektu:

  • organizacja wyjazdów studyjnych.
    • W ramach projektu zostały zrealizowane trzy wyjazdy studyjne, w których wzięło udział 48 osób z 4 województw, tj. kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

      Podczas wizyt studyjnych uczestnicy zostali poinformowani o projekcie Współpraca i dobre praktyki szansą na rozwój obszarów wiejskich. Uczestnicy oraz gospodarze obiektów chętnie podejmowali tę kwestię jako możliwości uzyskiwania dofinansowania i też zaangażowania w poprawę wizerunku biznesu na wsi połączonym ze zwiększeniem dochodów z gospodarstw, a także walki z bezrobociem. Wymiana doświadczeń, praktyk między uczestnikami miała wpływ na budowanie atrakcyjności turystycznej województw. Wizyta w obiektach była inspiracją zarówno dla gospodarzy jak i uczestników do tworzenia nowych pomysłów i rozwoju turystyki na obszarach wiejskich. Wizytowane miejsca stanowią doskonały przykład wsi jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku, zdrowego i aktywnego stylu życia, kuchni slow food, czyli kameralnych miejsc za jakimi się tęskni. Obecność uczestników z 4 województw była również doskonałą promocją polskich, regionalnych produktów lokalnych.
  • wydanie publikacji Agroturystyka. Od pomysłu do polubień. Publikacja została poświęcona przedstawieniu najlepszych przykładów przedsięwzięć agroturystycznych w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim oraz zaprezentowaniu specjalistycznej wiedzy związanej z turystyką na obszarach wiejskich. Publikacja powstała w wersji papierowej w ilości 1000 egzemplarzy, które zostały bezpłatnie przekazane uczestnikom konferencji oraz przekazane Partnerom KSOW, samorządom/lokalnym grupom działania na terenie województw objętych działaniami, a także pozostałym regionom. Publikacja jest również bezpłatnie dostępna na stronie internetowej Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz na portalu KSOW.
     
  • organizacja konferencji TURYSTA 2021.
    Transmisja z konferencji jest dostępna na Facebooku Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, a także na kanale YouTube.

Priorytet 6 PROW: Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Cele KSOW

Cel 1: Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich,

Cel 3: Informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym

Działanie 13: Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich


Projekt realizowany w ramach priorytetu 6: Promowanie włączenia społecznego, zmniejszania ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich