Dobre praktyki pszczelarskie UE instrumentem rozwoju obszarów wiejskich
Projekt „ Dobre praktyki pszczelarskie UE instrumentem rozwoju obszarów wiejskich ” realizowany przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej w partnerstwie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Zespołem Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.
Realizacja projektu rozpoczyna się w dniu 1 stycznia 2021 roku i kończy się w dniu 31 października 2021 roku
Wartość projektu: 246 822,00 złotych
Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie aktualnych i innowacyjnych rozwiązań w produkcji pszczelarskiej.
Formy realizacji projektu:
- Wyjazd studyjny pn. „Dobre praktyki pszczelarskie w Hiszpanii”
- 2-dniowa konferencja pn. Rozwój obszarów wiejskich w oparciu o produkcję pszczelarską
- Wydanie biuletynu „Rozwój obszarów wiejskich w oparciu o produkcję pszczelarską”
Udział w projekcie:
- wpłynie na poszerzenie wiedzy u 28 uczestników wyjazdu studyjnego w zakresie aktualnych i innowacyjnych rozwiązań w produkcji pszczelarskiej na przykładzie rozwiązań hiszpańskich a za ich pośrednictwem upowszechnienie tej wiedzy i wymianę wiedzy o rezultatach operacji na obszarze czterech województw tj. lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego oraz śląskiego.
- wpłynie na podniesienie wiedzy u 80 uczestników konferencji nt. produkcji pasiecznej w zakresie aktualnych i innowacyjnych rozwiązań w produkcji pszczelarskiej
- wpłynie na wymianę i rozpowszechnienie rezultatów operacji poprzez wydanie 200 biuletynu i dystrybucję miedzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich.
Realizacja projektu w wymiarze długookresowym może przyczynić się do zwiększenia ilości inicjatyw na terenie objętym projektem bazujących na produktach pszczelich.
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby z czterech województw tj. województwa lubelskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego ;
- pszczelarzy i osoby związane z branżą pszczelarską
- rolników
- producentów produktów lokalnych i tradycyjnych,
- przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych,
- przedstawicieli szkół rolniczych/szkół zawodowych branżowych,
- przedstawicieli organizacji wspierających przedsiębiorczość na terenach wiejskich tj. LGD,
- przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego oraz przedstawicieli organizacji branżowych.
Projekt realizowany w ramach Priorytetu 2: Zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonego Zarządzania lasami.