EkoLeader.pl LGD dla zrównoważonego rozwoju. Środowisko, klimat, ekoinnowacje w operacjach RLKS
Partner KSOW: Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” w partnerstwie z Econsulting Mikołaj Niedek, Fundacją Partnerska Grupa Lokalnego Działania „Ciuchcia Krasińskich” i Kancelarią Radcy Prawnego Łukasz Chlebny.
Czas trwania projektu: 01.06.2017 – 31.10.2017
Budżet projektu: 67 032,14 zł (w tym wkład własny: 7 000 zł)
Odbiorcy projektu:
- Lokalne Grupy Działania (personel zarządzający, członkowie organów nadzorczych, członkowie rad oceniających projekty, członkowie stowarzyszeń LGD) oraz beneficjenci - potencjalni wnioskodawcy (realizatorzy) projektów w ramach lokalnych strategii rozwoju LSR tacy jak:
- przedsiębiorcy i osoby podejmujące działalność gospodarczą,
- jednostki samorządu terytorialnego (gminy),
- organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej,
- rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich, w tym gospodarstwa agroturystyczne i prowadzące działalność przetwórczą.
Działania i efekty projektu:
- Cykl szkoleń w formule internetowej „Eko-klimat w LGD”. Ochrona środowiska i klimatu oraz ekoinnowacyjność w operacjach RLKS” poświęcony możliwościom i praktycznym sposobom uwzględniania aspektów ekologicznych i klimatycznych w planowanych i realizowanych operacjach wdrażających lokalne strategie rozwoju LSR. Na elektronicznej platformie szkoleniowej www.ekoleader.pl dostępnych było dziesięć tematycznych kursów w których udział wzięło 200 osób:
- Aspekty ekologiczne, klimatyczne i ekoinnowacyjne w operacjach miękkich RLKS
- Proekologiczne obszary działalności gospodarczej i zielone miejsca pracy
- Aspekty ekologiczne i emisyjne w prowadzeniu działalności gospodarczej, ekoinnowacyjność
- Współpraca i przedsiębiorczość na rzecz zielonej, niskoemisyjnej i adaptacyjnej gospodarki wiejskiej
- Skracanie łańcuchów dostaw – równoważenie produkcji, dystrybucji i konsumpcji
- Aspekty ekologiczne i klimatyczne inwestycji w terenie
- Ekologizacja działalności rolniczej na potrzeby przetwórstwa
- Turystyka, ekologia, klimat
- Finansowanie działań ekoinnowacyjnych na wsi
- Partnerstwo międzysektorowe dla ekoinnowacji.
- Konkurs dobrych praktyk integrowania aspektów ekologicznych i klimatycznych oraz ekoinnowacji w operacjach RLKS. Zidentyfikowano 17 przedsięwzięć rozwoju lokalnego zarówno miękkich (organizacyjnych, społecznych) jak i twardych (gospodarczych, inwestycyjnych), które wyróżniały się pod względem ekologicznym, niskoemisyjnym i ekoinnowacyjnym. Wyboru laureatów dokonano w trzech kategoriach projektów: społecznych, gospodarczych oraz inwestycyjnych. W pierwszej istotną rolę odgrywały działania o charakterze edukacyjnym, w drugiej indywidualna przedsiębiorczość, a w trzeciej inwestycje w terenie. Nagrodzono trzy projekty:
- Projekt Stowarzyszenia LGD „Tygiel Doliny Bugu” zrealizowany przez Ziołowy Zakątek Angielczyk s.j. pt. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Podlaskiego Ogrodu Ziołowego poprzez zakup tabliczek i etykiet do opisu roślin” w ramach PROW 2007 – 2013 (woj. podlaskie) w kategorii „projekty społeczne”.
- Projekt LGD „Ziemia Gotyku” zrealizowany przez Panią Renatę Długoborską pt. „Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie mobilnej myjni parowej „Eco Kropla” Renata Długoborska” w ramach PROW 2014 – 2020 (woj. kujawsko-pomorskie) w kategorii „projekty gospodarcze”.
- Projekt LGD „Dunajec–Biała” zrealizowany przez Stowarzyszenie Grupa Odrolnika pt. „Budowa Centrum Produktu Lokalnego w miejscowości Rzuchowa” w ramach PROW 2007 – 2013 (woj. Małopolskie)w kategorii „projekty inwestycyjne”.
- Zorganizowano trzy wizyty studyjne do laureatów Konkursu” EkoLeader LGD” – „Poznajmy dobre przykłady zrównoważonych operacji”: Koryciny „Ziołowy Zakątek”, gmina Grodzisk, Rzuchowa, gmina Pleśna, Brąchnówko, gmina Chełmża. W trakcie wizyt wręczono laureatom nagrody oraz wykonano reportaże w formie wywiadów z właścicielami nagrodzonych projektów oraz z przedstawicielami LGD, z których funduszy zostały sfinansowane projekty.
- Opracowano Atlas dobrych praktyk operacji przyjaznych dla środowiska i klimat w formie broszury elektronicznej pt. EKO-LIDERZY. Dobre praktyki projektów przyjaznych dla środowiska i klimatu. Publikacja jest dostępna w bibliotece KSOW. W broszurze oprócz wykonanych reportaży zamieszczono opisy pozostałych projektów zgłoszonych w konkursie:
PROJEKTY LAUREACKIE:
- Edukacja w Ziołowym Zakątku,
- Mobilna myjnia parowa „Eco Kropla”
- Centrum Produktu Lokalnego
PROJEKTY SPOŁECZNE:
- Ekowarsztaty plastyczne dla dzieci,
- Czysta rzeka z atrakcjami,
- Chronimy ptaki i motyle,
- Sprzątanie garbatki,
- Eko lato w Kętach.
PROJEKTY GOSPODARCZE:
- Ogniwa na trakerze,
- Słoneczna energia w firmie,
- Kolektory słoneczne – źródło taniej energii,
- Wyposażenie centrum edukacyjno-turystycznego,
- Inteligentna automatyka domowa.
PROJEKTY INWESTYCYJNE
- Słoneczna agroturystyka,
- Farma słońca,
- Ścieżki leśnej edukacji,
- Nowe znaki leśnych ścieżek.
Priorytet 1 PROW: Wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich
Cele KSOW
Cel 1: Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich
Cel 3: Informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym
Działanie 13 KSOW: Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich